Стельові годівниці є одним з численних різновидів годівниць для бджіл. Всього вони бувають такі:
Всі зазначені годівниці мають свої переваги та недоліки, проте ми з вами більш докладно зупинимося на розгляді саме тієї варіації, що встановлюється на стелю вулика.
Всі вулики, які стоять на пасіці, в яких живуть бджоли, повинні мати індивідуальну підгодівлю. Деякі пасічники виконують загальну підгодівлю для бджіл цілої пасіки, проте так не рекомендовано робити з огляду на те, що це сприяє передачі захворювань між бджолами різних родин. До того ж, відкритий доступ їжі привертає сторонніх комах та шкідників, та їжа швидше випаровується на відкритій місцевості.
Підгодівля ж, як сутність, необхідна для того, щоб бджоли завжди були ситі та виконували покладену на них роботу максимально ефективно, не піклуючись про те, щоб добувати собі їжу, якої може не вистачати в холодні та бідні дні року. Крім того, за допомогою підгодовування у годівниці можна:
Годівниці дозволяють бджолам брати собі корму стільки, скільки їм потрібно. Й завдання бджоляра тут – вибрати тип годівниці (виходячи з особистих переваг, а також, можливо, сторонніх порад та рекомендацій щодо годівниці), а потім – вчасно поповнювати запаси у годівниці.
У годівницю можна вкласти не тільки рідкий корм, але й напіврідкий та твердий, проте стельові годівниці в основному призначені для рідкого.
Конструкція стельових годівниць зазвичай така: дерев’яний ящик з провощеними стінками та днищем, в якому є отвір для проходу одночасно багатьох бджіл туди-назад, через який вони потрапляють до місця годування. Поруч з цим місцем в годівниці до бджіл виходить рідкий корм через отвір в перемичці, яка відділяє місце для годування від місця для збереження основної маси їжі. По мірі з’їдання, їжа в годівниці під дією фізичних сил виливається новими порціями до місця годівлі. Для безпеки бджіл, які можуть впасти в їжу в годівниці, краще купувати годівниці з містками чи сіточкою, на які комахи зможуть опертися та вибратися.