Мед – натуральний продукт, який виготовляється бджолами на основі нектару квітучих рослин. У складі меду – висока концентрація цукрів і інших корисних складових. Завдяки такій насиченості корисними речовинами мед має цілющі властивості і допомагає впоратися з різними проблемами здоров’я. Але варто бути обережними, адже склад меду – одна з причин виникнення алергічної реакції на нього.
Алергія на такий продукт, як мед, може бути викликана не стільки його еталонним складом, скільки сторонніми домішками, що так чи інакше потрапляють в ласощі. Серед них – пилок рослин: берези та амброзії, гречки і соняшнику, кульбаби і інших, які ростуть в регіоні.
Як проявляється алергія на мед у представників молодшого покоління і у дорослих? Симптоми і у дітей, і у старших людей, можуть бути різними. Найчастіше виявити алергію дозволяють наступні ознаки:
Організм намагається боротися з негативним впливом пилку усіма можливими способами і реагує на вплив алергену найбільш зручними для нього реакціями. Залежно від тяжкості реакції деякі з симптомів можуть проявлятися або зникати, виражатися з різною силою і інтенсивністю.
Сильна алергія на мед, перша допомога при якій обов’язково повинна бути надана, може проявитися головними болями, задишкою, хрипами, утрудненим диханням, нудотою і блювотою, розладами роботи органів травлення, анафілактичним шоком. Якщо у вас була виявлена алергія на мед – виключіть цей продукт з раціону.
Мед – один з тих продуктів, які не рекомендується давати дітям до 12 місяців. Солодощі можуть включати в себе бактерії Clostridium. Старшим дітям і дорослим такий вплив не завдає шкоди, а малюкам, у яких імунітет і система шлунково-кишкового тракту ще не розвинені в достатній мірі, додаткове навантаження не потрібне. Бактерії розвиваються в кишечнику дитини і вражають нервову систему, викликаючи таке захворювання, як дитячий ботулізм. Наслідки такого впливу – утруднене дихання, яке може спричинити за собою анафілактичний шок. Серед менш небезпечних, але настільки ж неприємних проявів впливу меду на дитячий організм – слабкість, запори, утруднене ковтання, порушення координації і зниження рухової активності.
Якщо схильність до алергії на мед не була виявлена і реакція настала, варто знати, як лікувати проблему. Швидше за все, алергія виникла через вплив на організм пилку рослин, а не самого продукту. В першу чергу слід повністю виключити з раціону харчування небезпечний продукт.
Найбільш ефективний спосіб лікування алергії на мед – прийом препаратів, призначених лікарем після проведення серії тестів і обстежень. Такі медикаменти не є небезпечними для здоров’я і допомагають впоратися з алергією на мед швидко і без сумнівів в тому, що слід робити.
Чи можна вживати мед, якщо на нього була виявлена алергія? Найкраще відмовитися від цього продукту повністю. Але якщо бажання поласувати медом жевріє – спробуйте ввести його в раціон поступово, починаючи з однієї крапельки. Оптимальні сорти меду для вживання при наявності алергії – травневий мед або затверділі продукти, які були витримані деякий час. Обов’язково відстежуйте свій стан після проби. При виявленні будь-яких ознак алергії від меду доведеться все ж відмовитися повністю.
Деякі лікарі рекомендують лікувати алергію медом з гарантованою якістю. У такому продукті може міститися мінімальна кількість пилку, що викликає звикання організму до його впливу і усуває ризики виникнення в подальшому часі алергічних реакцій. Це – один з видів алерген-специфічної імунотерапії. Але його ефективність не доведена – ризикувати здоров’ям і життям не варто.
Проведення алерген-специфічної імунотерапії займає чимало часу. Під шкіру пацієнта вводяться алергени (як варіант – краплі продуктів наносять під язик). Початкове дозування мінімальне, але поступово його збільшують (при відсутності реакції на мінімальну кількість речовини). Імунні клітини поступово звикають до алергену і перестають проявляти реакцію на його появу в організмі. Така терапія може зайняти кілька років.
Діагностика алергії на мед проста. Лікар проводить бесіду для виявлення причин виникнення реакції. У деяких ситуаціях можливе проведення проб на шкірі. На невелику ділянку шкірного покриву наносять різні види речовин, здатних викликати алергічну реакцію. Якщо серед тих продуктів, на які була проявлена реакція, присутній мед – будьте обережні з його вживанням.
Для лікування алергії на мед застосовують антигістамінні препарати, протинабрякові засоби, мазі. Що робити, якщо мед потрапив в рот випадково, наприклад, в складі кондитерського виробу? Випийте сорбент або з'їжте вівсяну кашу без добавок. При посиленні алергічної реакції зверніться до фахівців – лікар призначить комплекс лікування, який допоможе зняти прояви алергії.