“Пасечник” - магазин товаров для пчеловодства
сравнить - порівняння
Харків

Виведення маток

Виведення маток
27.04.2021

Будь-який бджоляр знає, що виведення маток є важливим процесом для підтримки пасіки та розвитку бджіл, оскільки основна функція матки – відкладання яєць. Вміння правильно організувати виведення маточок – ключове вміння для пасічника. Робочі бджоли виводять нових маток в таких випадках:

 •  втрата матки (якщо вона загинула чи її відібрали); 
 • в процесі приготування до роїння; 
 • в разі «тихої зміни» маточки. У

зв’язку з цим виділяють природний, штучний, а також змішаний (комбінований) шлях.

виведення маток 1

Виведення маточок природним шляхом

У певні періоди свого існування бджолосім’ї, піддаючись інстинкту, починають займатися розмноженням та закладати маточники для подальшого виведення маточок. У ройовий період комахи закладають мисочки. У цих мисочках маточки відкладають яйця, а згодом з цих яєць розвиваються нові матки. Пасічник в ройову пору отримає здорових та добре розвинених молодих маточок без будь-яких додаткових витрат, бо матки відрізняються не тільки гарним фізичним розвитком, але й високою якістю. З негативних сторін природного виведення ройових маток варто відзначити стихійність та неможливість планування. У зв’язку з цим відсутня можливість вчасно формувати відводки. Крім цього, застосування тільки ройових маточок на пасіці призводить до високої ройливості, що для бджоляра небажано.

виведення маток 2

Виведення маток штучним шляхом

Даний спосіб ґрунтується на інстинкті комах, який змушує їх виводити маточок на залишках розплоду в разі втрати матки. Штучний метод передбачає кілька етапів: •

 • вирощування маточок неплідного типу;
 • вирощування особин-трутнів; 
 • виведення плідних маточок.

Перший етап: на відміну від природного типу виведення, де весь процес виведення здійснюється в одній-єдиній бджолосім’ї, при штучному виведенні неплідних маток використовується кілька сімей, які діляться на родин-виховательок та материнські бджолосім’ї. У перших виховуються личинки, а другі використовуються для розміщення бджолиних личинок та виведення маточок. Бджолосім’ї необхідно відібрати дуже ретельно.

Шляхи виведення за допомогою переміщення личинок/яєць: 

 1. Метод Гусєва. Даний метод дозволяє здійснювати виведення маточок за допомогою перенесення бджолиних яєць. Для цього бджоляр Гусєв використовував спеціальний прилад, що складається з 2 кістяних паличок, за допомогою яких готуються мисочки для перенесення. Потім ці мисочки приклеюються до рами та відправляються на виховання. 
 2. Метод Дулітла. Заздалегідь готуються штучні мисочки з натурального воску, в які згодом переміщують личинок.

Особлива паличка (використовується як шаблон) вмочується у підігрітий віск, що дозволяє легко виготовити мисочки. Даний метод популярний та використовується у випадках, коли потрібно багато маточок. Важливо, щоб бджолосім’ї-виховательки були досить сильні, а бджолині личинки – досить молоді.

Другий етап: бджолосім’ї, в яких вирощують трутнів, називають батьківськими. Бджолосім’я використовується в якості батьківської та в якості сім’ї-виховательки особин трутнів. Основним завданням пасічника є вибір сильної бджолосім’ї.

У рідкісних випадках для даного етапу також потрібно вибрати сім’ї-виховательки:

 •  в тих випадках, коли в якості батьківських взяті унікальні сім’ї, з яких треба отримати максимальну кількість трутнів;
 • при слабкій просторовій ізоляції.

Сім’ї підбираються найбільш міцні. Площа стільнику залежить від пори року. При виведенні ранньою весною в бджолині стільники врізаються смужки стільників з осередками трутневого типу. У пік сезону допускається використовувати повноцінні стільники з трутневих осередків. Пам’ятайте, що трутнів вирощують на 10-14 діб раніше маточок.

Здатність до спаровування з’являється приблизно на 40 добу після кладки яєць. Маточці для статевого дозрівання вистачить 20 діб. На практиці з появою першого розпечатаного розплоду трутнів починають виведення маточок. Виводити трутнів рекомендується починати восени, заздалегідь підготувавши сильні бджолосім’ї.

виведення маток 3

Виведення маточок комбінованим шляхом

Цей шлях включає в себе елементи як штучного, так й природного типів (використовуються сім’ї за ройовим типом). Засновник цього методу Дулітл стверджував, що виключно в разі створення оптимальних умов для ройового стану бджолосімей чи ж вигнанням маточки можна домогтися відмінної якості маток. Такий варіант передбачає виведення маток без осиротіння. Метод набирає все більшої популярності. Варіанти застосування комбінованого методу:

 1.  Підбір якісних племінних бджолосімей та їх штучне приведення до ройового стану з метою подальшого отримання ройових маточок. Застосовується в тих випадках, коли необхідно отримати значну кількість маточок. Спосіб близький до природного.
 2.  Виведення маточок по типу ройових з переміщенням бджолиних личинок. В такому випадку береться досить міцна бджолосім’я (вагою 4-6 кілограм). Сім’ю перегороджують ганемановською решіткою з метою обмеження кладки яєць в нижньому корпусі вулика. У верхній частині необхідно постійно поміщати рамки з щепленими племінними бджолиними личинками. Отримані маточки відрізняються високою якістю, яка рівноцінна ройовим. Однак кількість прийнятих личинок відносно невелика. Для збільшення кількості маточок можна додатково використовувати сім’ю-приймальницю, здатну приймати личинок. Після цього личинок можна перенести до сім’ї-виховательки, чия матка знаходиться в ізоляції в корпусі внизу.

виведення маток 4

Виведення плідних маточок

На десяту прищепну добу маточники поміщаються в кліточки, які потім залишають в бджолиному розпліднику. Останній поміщається в сім’ю-виховательку. Маточники допускається відразу застосовувати за призначенням, наприклад, підсадити в бджолосім’ю, у відводок й т.і. Залишати маточники маточки можуть почати у ту ж добу (або через 2-3 дні). Неплідних маточок потрібно помістити для запліднення. Для цього підійдуть відводки, бджолосім’ї чи ж нуклеуси. У промислових умовах використовують нуклеуси зі стандартною чи гніздовою рамкою, тоді як бджолярі-любителі підсаджують маток в бджолосім’ї та підщепи. У домашніх умовах також можна застосовувати нуклеуси, але рекомендується вибирати стандартні рами, перегороджуючи вулик та розділяючи його на частини, щоб отримати невелику кількість маток.

виведення маток 5

Інструменти для виведення маток

Якщо використовується будь-який інший спосіб, крім природного виведення маток, пасічникові можуть стати в нагоді такі інструменти:

 • маркери для мітки маток;
 • шпателі для перенесення личинок (допоможуть правильно та безпечно витягувати та поміщати личинки);
 • планки для кріплення бджолиних мисочок (дозволять зручно прикріплювати мисочки до рамки та потім поміщати в бджолосім’ю);
 • тримачі та мисочки для виведення бджолиних маток (для штучного виведення в ізоляторі, з кріпленням на планки); 
 • ізолятори для відселення частини сім’ї.

Ці та інші інструменти можна придбати в нашому спеціалізованому магазині, що значно спростить штучний чи комбінований процес виведення маточок в домашніх умовах.