Для переробки меду, як в домашніх, так й в виробничих умовах, необхідний якісний насос. Таке обладнання має свої конструктивні та технічні особливості, адаптовані для перекачування солодкого та густого продукту.
Зважаючи на високу в’язкість при нагріванні та наявність включень у вигляді воску чи зацукрованих фракцій з завданням по перегонці продукту впорається не кожен харчовий насос.
На що звернути увагу при покупці насоса для меду?
При покупці помпи слід, перш за все, звертати увагу на тип обладнання. Після того як субстанція нагріється, її щільність підвищується до 3000-5000 cPs. Для роботи з такими високов’язкими продуктами можна придбати такі сучасні види обладнання як кулачкове, гвинтове чи всмоктувально-нагнітальне.
Розглянемо їх більш детально:
- Кулачкові пристрої добре справляються з густим продуктом та забезпечують дбайливу роботу. Завдяки особливостям конструкції в цих помпах відсутні застійні зони, а процес перекачування стає повністю стерильним. Обслуговування, установка та заміна деталей обладнання не становить значних труднощів. Функціонування пристроїв здійснюється за рахунок синхронного обертання двох роторів в камері, що переміщує мед до вихідного патрубку. У насосах передбачений мотор-редуктор для плавної роботи. Агрегати можуть облаштовуватися додатковими елементами, наприклад, камерою для підігріву.
- Гвинтові пристрої підходять для більш в’язкого медового продукту. Устаткування функціонує за рахунок хвилеподібного ротора та мотор-редуктора. Під час обертання елементу всередині корпусу утворюються камери. Солодкий продукт спочатку потрапляє в них, а потім виштовхується до вихідного патрубка. При виборі агрегату обов’язково звертайте увагу на параметри електродвигуна, оскільки в’язку субстанцію необхідно перекачувати на малих обертах.
- Імпеллерний насос, який відносять до різновиду всмоктувально-нагнітальних, оснащено гнучкою крильчаткою. У процесі її обертання мед виштовхується до виходу. Особлива конструкція агрегатів забезпечує захват продукту колесом на вхідному патрубку, а потім його переміщення до вихідного. Вибираючи обладнання, важливо віддавати перевагу двигунам з низькими обертами (оптимально 900 об/хв). На більш сильних обертах захват меду може не відбутися через ковзання.
Залежно від вимог виробництва можна придбати великий чи компактний агрегат. Серед ключових характеристик слід враховувати продуктивність, потужність двигуна, особливості обслуговування, допустимий діаметр під’єднуємого шланга.
Переваги насосів
Помпи для меду мають масу достоїнств, відкриваючи бджолярам великі можливості:
- швидке та зручне транспортування (при наявності функції реверсу можливе в обох напрямках);
- перекачування субстанцій з твердими не абразивними включеннями;
- дозування медових мас (при наявності дозатора можна качати мед прямо в банки);
- транспортування продукту на висоту до 2 метрів.
При невеликій кількості вуликів чи для невеликих пасік також можна придбати медогонку. Це компактний пристрій, який призначений для видобутку продукту зі стільників методом центрифугування. Досить помістити медові рамки в спеціальні осередки, після чого медогонка на великій швидкості обертання створить силу інерції, за рахунок якої мед почне витікати, накопичуючись на дні. Після цього його потрібно зібрати, відфільтрувати та потім розлити по ємностям.