Віялка – це незамінне обладнання для будь-якого бджоляра, яке використовується з метою ефективного очищення пилку від забруднень. Пристрій дозволяє оптимізувати та повністю автоматизувати складний процес обробки пилку.
Конструкція та принцип роботи
Агрегат сконструйований за зразком зернових віялок, використовуваних на фермерських господарствах. Існують різні модифікації агрегатів для очищення пилку. Більшість моделей складається з наступних елементів:
- корпус;
- вентилятор;
- верхній резервуар;
- сита;
- висипний лоток;
- випускний лоток;
- регулятори (нахилу та швидкості обдування);
- електромотору (призводить вентилятор у рух).
Агрегати виготовляють переважно з нержавіючої сталі, що гарантує їх міцність, надійність, стійкість до корозії та тривалий термін експлуатації. У конструкції передбачений вентилятор відцентрового типу з пласкими лопатями. Швидкість обдування та рівень нахилу сит можна відрегулювати на панелі управління. Для більшої зручності та точності краще вибрати агрегати з електронним блоком управління. Існують моделі з механічним регулюванням за допомогою ручок.
Двигуни пускають у хід механізм обдування та сита. Принцип функціонування полягає в наступному:
- Бджолине обніжжя засипається в верхній резервуар, з якого потрапляє на сито.
- Вентилятор створює повітряний потік, який продуває пилок, відокремлюючи забруднення.
- Сита здійснюють зворотно-поступальні рухи.
- Очищений пилок виходить з віялки по висипного лотку.
- Забруднення виходять по випускного лотку.
Швидкість пересипання обніжжя можна відрегулювати за допомогою спеціальної засувки під верхнім резервуаром прямо в процесі роботи. Якщо в отриманому пилку залишилися забруднення, його можна повторно пропустити через віялку на більш високій чи тій же швидкості.
Як вибрати віялку для пасіки?
Якщо ви вирішили купити пристрій для очищення обніжжя, слід звернути увагу на наступні технічні характеристики:
потужність мотора;
потужність вентилятора;
тип живлення;
можливість регулювання обертів;
тип управління;
габарити установки.
Використання та обслуговування
Перед тим як відправляти пилок на чистку, його обов’язково потрібно висушити. Роботу з очищення важливо проводити виключно в закритих приміщеннях. Після закінчення процесу пристрій потрібно протерти вологою ганчіркою. Після повного висихання агрегату зберігати його необхідно в сухому та закритому приміщенні при температурі вище 0 градусів.
Під час функціонування обладнання не допускається відкривати кришку.
Перед тим як приступати до обслуговування та ремонту віялки, потрібно відключити її від мережі.
Для повноцінної роботи на пасіці та переробки меду бджолярам рекомендується також обзавестися насосом для перекачування меду та вагами для пасіки, що дозволяють точно відміряти кількість продукту.